تاندربولت (Thunderbolt) چیست؟

تاندربولت (Thunderbolt) چیست؟

آیا دوست دارید یک ترابایت داده را در عرض کمتر از 4 دقیقه جابجا کنید؟!

چالش پهنای باند و سرعت انتقال داده ها در شبکه های کامپیوتری از دیرباز نیاز کاربران و همچنین مورد توجه کارشناسان این حوزه بوده است، USB با تمام فراگیر شدن خود نتوانست عطش شبکه ها را برای پهنای باند بیشتر برطرف کند. اما توسعه فناوری های پهنای باند به USB ختم نشد. امروز شاهد دستاوردهای نوینی هستیم که حتی بیش از نیاز کاربران شبکه عمل کرده اند.

 

Thunderbolt (تاندربولت )  یک رابط سخت افزاری ( پورت ) ورودی و خروجی با حجم انتقال بسیار بالا است که توسط شرکت اینتل و با همکاری کمپانی اپل ساخته شده است.

تاندربولت با ترکیبی از PCIe  برای انتقال دیتا و DisplayPort  برای اننقال تصاویربه طور همزمان میتواند تا 6 دستگاه را به صورت ترتیبی (daisy-chained  ) به هم ارتباط دهد. به شرطی که تمام این تجهیزات کانکتور و کنترلر تاندربولت را دشته باشند.

 

محصولات تاندربولت به دو نوع مسی و فیبر تقسیم بندی می شوند.

انواع تاندربولت:

تاندربولت 1:  انتقال اطلاعات با سرعت10 گیگابیت در ثانیه (پهنای باند دو طرفه در هر کانال / انتقال یک ترابایت اطلاعات در عرض کمتر از 14 دقیقه)

 تاندربولت 2:  انتقال اطلاعات با سرعت 20 گیگابیت در ثانیه (پهنای باند دو طرفه در هر کانال انتقال یک ترابایت اطلاعات در عرض کمتر از 7 دقیقه)

تاندربولت 3: با بهره گیری ازUSB-C انتقال  اطلاعات با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه  (پهنای باند دو طرفه در هر کانال / انتقال یک ترابایت اطلاعات در عرض 3 دقیقه و 45 ثانیه )

 

در مقایسه با:

USB 3.0: انتقال 5 گیگابایت بر ثانیه

فایروایر 800: انتقال 0.8 گیگابایت بر ثانیه

USB 2: انتقال 0.5 گیگابایت بر ثانیه

تاندربولت در واقع جایگزینی برای فایروایر شده است و بسیاری از متخصصین صنعت فیلم ، صدا و تصویر از این تکنولوژی بهره می گیرند. برخلاف USB، تکنولوژی تاندربولت، isochronously (یک جریان ثابت) دارد و آن را برای تولیدات صوتی و تصویری ایده آل می کند.

تاندربولت 2 و 3 ، قادر به نمایش تصاویر 4k و انتقال آن به صورت همزمان می باشند.

با استفاده از تکنولوژی Thunderbolt، انتقال داده ها برای تهیه پشتیبان و بک آپ گیری، به اشتراک گذاری فایل ها و ویرایش اطلاعات به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟