شرکت Apple استخدام می کند!

شرکت Apple استخدام می کند!
 
کارکردن در شرکتی مانند اپل، چالش‌ها و مسائل خاص خود را به‌دنبال دارد. در صورتی که شما به عنوان یک مهندس یا طراح در این شرکت مشغول به کار شوید این چالش‌ها ممکن است به مراتب بیشتر شوند. با توجه به حضور گسترده اپل در بازار تولید محصولات مختلف و استفاده از این محصولات توسط صدها میلیون کاربر در سراسر جهان،  فشار موجود برای عرضه محصولی که قابلیت‌های مناسبی داشته باشد آن‌هم در مدت زمانی کوتاه و فشرده، مطمئنا سخت و نفس‌گیر خواهد بود. 
با این تفاسیر جای تعجب نیست که بدست آوردن شغل در شرکت اپل آنچنان هم ساده نباشد. این شرکت در قالب مصاحبه‌های انجام شده سعی می‌کند از به‌استخدام درآوردن بهترین افراد با بالاترین توانایی‌ها اطمینان حاصل کند. اگرچه بسیاری از سوالاتی که مصاحبه‌کنندگان اپل از متقاضیان می‌پرسند، سوالات استاندارد در زمینه مهندسی، ریاضی، فیزیک، مفاهیم مربوط به علوم رایانه‌ای، ساختار داده‌ها، الگوریتم‌ها و انواع و اقسام پرسش‌های اینچنینی است اما در روندی مشابه با آنچه در شرکت‌هایی مانند مایکروسافت مشاهده می‌کنیم، پرسش‌هایی به‌منظور تشخیص میزان خلاقیت، مهارت‌های ارتباطی و توانایی‌های افراد در حل مشکلات نیز مطرح می‌شوند. 
بدنیست بدانید که مایکروسافت اولین شرکت بزرگ در حوزه تکنولوژی است که طرح سوال‌های خارج از چهارچوب در مصاحبه‌ها را مدنظر قرار داد. روندی که پس از آن توسط بسیار از شرکت‌های مطرح در حوزه تکنولوژی کپی‌برداری شد. برای آنکه دیدی کامل‌تر از این پرسش‌ها داشته باشید به دو نمونه از پرسش‌های مطرح شده در مصاحبه‌های مایکروسافت اشاره می‌کنیم.
 
 چگونه خودپردازی برای استفاده آسان توسط کودکان طراحی می‌کنید؟
 من مادر بزرگ شما هستم. نرم‌افزار MATLAB و کارایی آن‌را برای من شرح دهید.
 
 در ادامه نیز به برخی از پرسش‌هایی که در طول مصاحبه‌های کاری شرکت اپل از متفاضیان پرسیده می‌شوند اشاره خواهیم کرد. 
 
مهندس کنترل کیفیت نرم‌افزار
اولین مثال موجود، در واقع به نوعی یک بازی فکری است. 
مایکروسافت اولین شرکت بزرگ در حوزه تکنولوژی است که طرح سوال‌های خارج از چهارچوب در مصاحبه‌ها را مدنظر قرار داد.
سه جعبه در اختیار داریم که در یکی از آن‌ها فقط سیب وجود دارد، در یکی فقط پرتقال وجود دارد و در دیگری پرتقال و سیب قرارگرفته است. این جعبه‌ها به‌طور اشتباه برچسب‌گذاری شده‌‌اند (به نوعی که هیچ برچسبی نشان‌دهنده محتویات واقعی  آن جعبه نیست) با بازکردن تنها یک جعبه و بدون نگاه کردن به جعبه می‌توانید یک میوه را بردارید. پس از برداشتن میوه و با نگاه کردن به آن، چگونه می‌توانید سریعا تمامی جعبه‌ها را به‌طور صحیح برچسب‌گذاری کنید؟
نمونه بعدی جالب‌تر بوده و به مقداری خلاقیت نیاز دارد (این سوال برای واضح شدن، تا حدودی خلاصه شده است.)
چگونه نمونه اولیه‌ای از یک Vending Machine (دستگاهی که از طریق آن می‌توانید کالاها و اقلام کوچکی مانند غذا، نوشیدنی یا سیگار را با پرداخت سکه، وجه نقد و یا از طریق وارد کردن رمز، خریداری کنید) را در صورتی که باقیمانده پول را به شما پس ندهد، آزمایش می‌کنید؟ چگونه متوجه می‌شوید که چه قسمتی از آن مشکل دارد؟ مدنظر داشته باشید که به قسمت‌های داخلی این دستگاه دسترسی ندارید.
 
مدیر محصول
سه مثالی که برای مصاحبه‌های گزینش مدیر محصول، منتشر شده نیز نمونه‌های جالبی هستند.
الزامات تجاری برای یک نان برشته‌کن یا همان تستر را چگونه بیان می‌کنید؟
این چهار مورد را به ترتیب اهمیت مرتب کنید: قیمت، طراحی، کیفیت، زمان
چگونه به حل یک موضوع اقدام می‌کنید، در صورتی که ندانید مشکل دقیقا  از کجاست؟!
 
مهندس طراح محصول
مهندس طراح محصول در شرکت اپل باید در مجموعه‌ای از رشته‌ها شامل طراحی، مهندسی، علم مواد و موارد دیگری، مهارت کافی داشته باشد. از همین رو پرسش‌های مرتبط با مهندسین طراح محصول، جهت‌دارتر هستند. 
برخی از جالب‌ترین سوالات ویژه گزینش که ما برای این جایگاه شغلی یافتیم شامل موارد زیر هستند (که برخی در قالب تجربیات و از زبان مصاحبه شوندگان بیان می‌شوند) :
مصاحبه کننده آیفون خود را بر روی میز قرارداد و از من پرسید که چگونه کلید تغییر وضعیت حالت فعال بودن صدا/قرار دادن بر روی حالت بی‌صدا را در قسمت کناری گوشی طراحی می‌کنم؟
مهندسین نرم افزار: در صورتی که شما دو عدد تخم‌مرغ داشته باشید و قصد داشته باشید مشخص کنید که بالاترین طبقه‌ای که بدون شکستن تخم‌مرغ، می‌توانید آن‌ها را به زمین بیندازید کدام است چگونه این عمل را انجام خواهید داد؟ راه‌حل بهینه چیست؟
مصاحبه کننده، کاور پشتی یک آی‌پاد تاچ قدیمی را بر روی میز قرارداد و از من درخواست کرد جنس ماده به‌کارگرفته شده در کاور را شناسایی کنم. پس از آن از من سوال کرد در صورتی که من این کاور پشتی را طراحی کرده باشم، 5 آزمایشی که بر روی آن انجام می‌دهم تا اطمینان حاصل کنم که این کاور پشتی تمام شرایط لازم را دارد کدام است؟ دلیل انجام این آزمایشات نیز از من سوال شد.
در صورتی که شما در یک قایق، در میان یک دریاچه باشید و لنگر را رها کنید، سطح آب در مقایسه با ساحل چگونه تغییر خواهد کرد؟
چه خصوصیاتی از مواد با خم‌شدن یک فلز ارتباط دارند؟
شرح دهید که چه آزمایشاتی انجام می‌دهید تا متوجه شوید کنترل از راه دور تلویزیون اپل از چه موادی ساخته شده است؟
آیا شما کار طراحی شخصی، به عنوان سرگرمی انجام می‌دهید؟
مصاحبه کننده تصویری از یک آچار فرانسه را بر روی وایت‌برد رسم کرد و از من پرسید که آیا روند چرخش و یا مسیری بهینه در استفاده از آچار فرانسه برای پیچاندن پیچ شش سر وجود دارد؟ دلیل آن چیست؟
با انداختن جعبه قدیمی آیفون بر روی میز، از من سوال شد که چه موادی در ساخت این جبعه به‌کار رفته‌اند؟
چه روش‌های متفاوتی وجود دارد که مشخص کنید یک قطعه از فولاد ساخته شده یا آلومینیوم؟
یک مکعب یخ (با ابعاد 1×1×1 متر) در اتاقی با دمای 50 درجه سانتی‌گراد بر روی یک میز چوبی قرارگرفته است. این یخ از سه‌دیوار (از میان چهاردیوار اطراف خود) یک متر فاصله دارد و از دیوار چهارم، 30 سانتی‌متر فاصله دارد. دو پتوی عایق‌کننده در اختیار شما قرارگرفته است (با ابعاد 1متر در 1متر) که می‌توانید از آن‌ها برای پوشاندن قالب یخ استفاده کنید. هدف آنستکه یخ تا حد امکان در حالت جامد باقی بماند. بدین‌ترتیب پتو را در چه قسمتی قرارخواهید داد؟
 
مهندس نرم‌افزار
مهندسین نرم‌افزار در شرکت اپل از حقوق بالایی برخوردار هستند اما باید همواره در تلاش باشند تا محصولات اپل بهترین در نوع خود باشند. طبیعی است که اکثر سوالات مرتبط با گزینش مهندسین نرم‌افزار به مشکلات مهندسی مرتبط باشد. در ادامه تعدادی از این سوالات را مشاهده خواهید کرد.
 
 
در صورتی که شما دو عدد تخم‌مرغ داشته باشید و قصد داشته باشید مشخص کنید که بالاترین طبقه‌ای که بدون شکستن تخم‌مرغ، می‌توانید آن‌ها را به زمین بیندازید کدام است چگونه این عمل را انجام خواهید داد؟ راه‌حل بهینه چیست؟
مجموعه‌ای از 100 سکه بر روی میز در اختیار شما قرارگرفته که بر روی هریک، طرفی به‌عنوان پشت و طرفی به‌عنوان رو مشخص شده است. در ده مورد از این سکه‌ها طرف رو و در نود مورد طرف پشت به سمت بالا قرارگرفته است. بدون لمس کردن، مشاهده و یا استفاده از روش‌های دیگر برای مشخص کردن آن‌هایی که به سمت بالا قرارگرفته‌اند سکه‌ها را به نوعی به دو دسته تقسیم کنید که در هر دو دسته تعداد مساوی از روهایی که به سمت بالا قرار گرفته‌اند وجود داشته باشد.
سوال بعدی، پرسشی کاملا واضح و آشکار است.
آیا شما می‌توانید ساعت‌های طولانی بر روی پروژه‌ای با فوریت کار کنید؟
سوالات دیگری که در نوع خود جالب توجه هستند را در ادامه خواهید خواند.
در صورتی که شما در یک اتاق دربسته حبس شده باشید و گوشی که خط آزاد ندارد در اختیار شما باشد چگونه خود را از این شرایط رهایی خواهید بخشید؟
یک آسانسور را مدل‌سازی کنید.
سِروری با حساسیت بالای کاری وجود دارد (بدان‌معنا که امکان راه‌اندازی مجدد آن وجود ندارد) که به شدت با وقفه‌ها و لگ‌های نامطلوب و پی‌درپی دست و پنجه نرم می‌کند. شما تنها به یک اعلان خط فرمان یا ترمینال دسترسی دارید. چگونه این سرور را اشکال‌زدایی می‌کنید؟ 
برنامه‌ای مشابه با آیتونز در اختیار شما قرارگرفته که تصاویر زیادی را که به مرور زمان بر روی هم انباشته می‌شوند، فراخوانی و دانلود می‌کند. از چه سیاستی برای از بین بردن عکس‌های بدون مصرف که در طول زمان حجم آن‌ها زیاد شده استفاده خواهید کرد؟
آیفون از قابلیتی بهره می‌برد تا کاربر در زمان وارد کردن نام یا آدرس، با لیستی از گزینه‌های احتمالی برای انتخاب، روبرو شود. چگونه از این قابلیت در قسمت جستجو و در جهت فراهم کردن جستجوی سریع و البته همراه با تغییر پس از وارد کردن کاراکترهای مختلف توسط کاربر، بهره می‌برید؟
 
مهندس مکانیک
نکته جالب اینکه کاربری در وب‌سایت Glassdoor اعلام کرده که این سوال در مصاحبه‌های اپل و Lab126 (آمازون) از او پرسیده شده است.
یک لیوان آب را بر روی صفحه گرامافون قرار می‌دهیم و به تدریح سرعت چرخش صفحه را افزایش می‌دهیم. در مرحله اول چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا لیوان سُر خواهد خورد؟ واژگون می‌شود و یا آب از آن بیرون می‌ریزد؟
 
مدیر امور بین‌الملل
سوالی به سبک و سیاق پرسش‌های مایکروسافت:
روزانه چه تعداد کودک متولد می‌شوند؟
و سوالی دیگر برای بررسی توانایی‌ها:
چگونه قیمت این خودکار را می‌شکنید و کاهش می‌دهید؟
توجه به سبک و سیاق این پرسش‌ها مطمئنا می‌تواند مصاحبه‌کنندگان را در طراحی هر چه بهتر سوالات ویژه گزینش یاری دهد. مصاحبه‌هایی که الزاما نباید حاوی همین سوالات باشند و می‌توان در آن‌ها از نمونه‌های مشابه و یا حتی الگوهای همانند استفاده کرد.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟