چرا باید به جای گوگل در Bing به دنبال تصاویر گشت؟

چرا باید به جای گوگل در Bing به دنبال تصاویر گشت؟

بسیاری از کاربران جستجوی در گوگل را به همه رقیبان این شرکت در موتورهای جستجو ترجیح میدهند، اما واقعیت این است که زمانی که موضوع جستجو برای تصاویر به میان می آید، موتور جستجوی مایکروسافت معروف به Bing از همه رقبا سرآمد است. بگذارید دلایل این موضوع را برای شما تشریح کنیم…

به گزارش «تابناک» وقتی پای جستجو در فضای آنلاین به میان می آید بدون شک اولین گزینه ای که در ذهن هر کاربری زنگ میخورد، گوگل و موتور جستجوی قوی پیکر این شرکت است. موتور جستجویی که طی سالهای اخیر به خوبی توانسته است همه رقیبان خود را به تدریج کنار زده و به عنوان هژمونی موتورهای جستجو در نزد کاربران جایگیر شود.

اما واقعیت این است که بخش اعظمی از این هژمونی ناشی از تلقی کاربران و برخی ترفندهایی است که گوگل به کار برده است. اخیرا Bing موتور جستجوی مایکروسافت در وبلاگی اقدام به انتشار مطلبی کرده است که در آن دلایلی چند بر این امر عنوان شده است که جستجوی تصاویر در این موتور جستجو، نتایج مفید تر و بهتری را از سایر موتورهای جستجو از جمله گوگل به دست خواهد داد:

 

تفوق موتور جستجوی Bing در جستجوی تصاویر

 

اینکه گفته شود موتور جستجوی گوگل در جستجوی تصاویر نتایج مورد انتظار را منعکس نمیکند، گفته ای کاملا غلط است. در واقع طی سالهای گذشته شرکت گوگل تلاش بسیاری در راستای بهبود موتور جستجوی خود به ویژه در جستجوی تصاویر کرده است و نتایج آن نیز کاملا آشکار است.

 

اما در اینجا به شما خواهیم گفت که موتور جستجوی مایکروسافت چه ویژگیهای جدید را برای بهبود جستجو به کار برده است و چرا این موتور جستجو در حوزه تصاویر بهتر از گوگل و سایر رقبا عمل میکند:

 

1 – کیفیت تصاویر به شدت در Bing افزایش یافته است

 

آنگونه که مایکروسافت مطرح کرده است، اکنون Bing قادر به جستجو و نمایش تصاویر با کیفیتی است که پیش از این هرگز شاهد آن نبوده ایم. بر این اساس که اکنون Bing در مقایسه با گوگل قادر به نمایش نتایجی با کیفیت بسیار بالا است:

 

2 – درک بهتر از موضوع مورد جستجوی کاربر

 

تا پیش از این موتورهای جستجو برای نمایش نتایج به توضیحاتی که در مورد عکسها ارائه شده بود رجوع میکردند. این توضیحات برای جستجو در خصوص یک مورد خاص به کار گرفته میشد. یا آنکه به سادگی وب سایتی که این تصویر در آن قرار داشت به عنوان مرجعی برای نمایش نتایج مورد استفاده بود.

 

اما اکنون Bing قادر است که تصویر مورد نظر کاربر را صرف نظر از هرگونه توضیح وابسته به آن و همچنین صرفنظر از وب سایتی که این تصویر را میزبانی کرده است، مد نظر قرار داده و در نتایج جستجو نمایش دهد. از سویی موتور جسجتوی Bing اقادر است که اندازه و جای تصویر را به خوبی مد نظر قرار داده و بر اساس آن نتایج را پالایش کند.

 

تصویر زیر نشان دهنده نمونه ای از طرز برخورد Bing با موضوع مورد جستجو در تصاویر است:

 

 

در نمای فوق، تصاویر سمت راست از نتایج جستجو فیلتر و حذف شده اند. برای یک چنین فیلترینگی معیارهایی چند از جمله در پس زمینه یا پیش زمینه بودن عکس مورد توجه قرار گرفته است.

 

3 – تصاویر Hero در نتایج جستجوی Bing نمایش داده میشود

 

این یکی دیگر از امکاناتی است که منجر به تفوق Bing بر گوگل در جستجوی تصاویر میشود. موتور جستجوی Bing قادر به نمایش تصاویر Hero است. تصویر Hero در واقع بنرهای بزرگ و تصاویر با کیفیتی هستند که به شکل برجسته در صفحات وب نمایش داده میشود.

 

اما به جای آنکه این تصاویر Hero در مرکز نتایج نمایش داده شود، در گوشه سمت چپ و بالا نمایش داده میشوند. از دید مایکروسافت دلیل این امر آن است که اغلب کاربران تصاویر را از چپ به راست بازبینی میکنند و این امر منجر به آن میشود که تصاویر Hero در ابتدای بازبینی کاربر مورد توجه واقع شوند:

 

 

4 – هوشمندی در شناسایی رنگ ها در نتایج جستجو

موتور جستجوی گوگل نیز دارای قابلیت فیلتر کردن عکسها و نتایج جستجو بر مبنای رنگ تصاویر است. اما در این مورد باز هم موتور جستجوی Bing با توجه به تفکیکی که در رنگ موضوع و محیط ایجاد میکند قدرت بهتری در شناسایی و فیلتر کردن دارد:

 

 

5 – گزینه ویژه برای جستجوی اشخاص

 

موتور جستجوی Bing اخیرا به امکانی مجهز شده است که گوگل از آن بی نصیب است. این قابلیت امکان فیلتر کردن ویژه است که به خصوص در مورد جستجوی افراد و چهره های مشهور کاربرد دارد:

 

در نتایج جستجو، تبی وجود دارد که با استفاده از آن کاربر میتواند نتایج را به Faces و یا Head & Shoulders تغییر دهد. همانگونه که از نام این دو گزینه پیدا است کار آنها فیلتر کردن نتایج جستجو بر اساس تنها چهره افراد و یا سر و شانه های آنها است.

 

6 – به کار گیری فیلترهای متعدد برای نمایش نتایج

و اما اینکه موتور جستجوی Bing گزینه های بیشتری را در قیاس با گوگل برای فیلتر کردن نتایج جستجو در اختیار کاربر قرار میدهد. در زیر به چند نمونه از این فیلترها اشاره میکنیم:

اندازه تصاویر: Small, Medium, Large, Wallpaper

رنگ تصاویر: Color Only, Black & White

نوع تصاویر: Photograph, clipart, Line drawing

لایه های تصاویر: Square, Wide, Tall

اشخاص: Just Faces, Head & Shoulders

با همه این تفاسیر و با توجه به حجم امکانات و قابلیت های Bing در جستجوی تصاویر باید گفت که حداقل مایکروسافت تا کنون موفق شده است که هژمونی موتور جستجوی گوگل را در بخش جستجوی تصاویر بشکند.

 

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟