سه ابزار فوق العاده در ویندوز که از وجود آنها بی خبر هستید!

سه ابزار فوق العاده در ویندوز که از وجود آنها بی خبر هستید!
با وجود آنکه در حدود بیش از یکسال است که از حضور ویندوز 8 در بازار میگذرد، اما هنوز بسیاری از کاربران از نسخه قبلی ویندوز یعنی ویندوز 7 استفاده میکنند و بسیاری نیز از ویندوز XP به ویندوز 7 روی آورده اند. این در حالی است که هنوز ابزارها و ترفند هایی در ویندوز وجود درد که بسیاری از کاربران علیرغم این همه جابجایی از آن بی خبر هستند.

به گزارش «تابناک» صحبت کردن از ابزارهای مخفی در ویندوز همیشه امری جالب توجه بوده است. کلیدهای میانبر خاص و ویژه، ترفندهای مخفی و حرفه ای، ابزارهایی که کمتر کسی آنها را میشناسد و مانند آن همیشه برای کاربران این سیستم عامل جالب توجه و دوست داشتنی بوده است.

در این جا ما سعی میکنیم شما را با سه نمونه از ابزارهایی آشنا سازیم که مایکروسافت طی دو یا سه سال گذشته به ویندوز اضافه کرده است و بسیاری از کاربران از وجود آنها بی خبر هستند:

آمار ثبات و بی ثباتی سیستم خود را بگیرید!

بگذارید با یک ابزار کاربردی شروع کنیم. آیا احساس میکنید که سیستم شما چند مدتی است که بی ثبات عمل میکند و با شکل مواجه شده است؟ این موضوع میتواند از علایم وجود یک بد افزار خطرناک در دل سیستم شما باشد. برای فهمیدن این موضوع میتوانی از ابزار Reliability History استفاده کنید.

تنها کافی است که عبارت View reliability History را در منوی Start یا Start Screen خود جستجو کنید و آن را اجرا نمایید. با این اقدام پنجره ای نمایش میابد که گزارشی از عملکرد سیستم شما طی چند هفته اخیر به همراه مشکلات و مسائل احتمالی که برای آن به وجود آمده است ارائه میکند:

فایل های پاک شده خود را با cipher غیر قابل بازیابی کنید

ما اینجا در «تابناک» همواره به شما توصیه میکنیم که فایل ها و داده های حساس خود را به گونه ای پاک سازی کنید که قابل بازیابی نباشند. برای این موضوع چه در رایانه های شخصی و چه در گوشی های هوشمند نیز ابزارهایی را معرفی نموده ایم.

اما جالب این است که ویندوز در دل خود ابزاری را دارد که به سادگی با رونویسی کردن فضای خالی حافظه، فیلها و داده های سیستم شما را غیر قابل بازیابی میکند.

برای استفاده از این ابزار cmd را اجرا کنید و در آن دستور cipher /w:C را وارد کنید. در این صورت درایو Cشما به شکل کامل پاکسازی خواهد شد. برای هریک از درایو ها کافی است که عبارت درایو مورد نظر را در این دستور با حرف C جایگزین کنید (برای مثال : cipher /w:D):

این پروسه البته کمی زمان بر است، اما زمانی که تکمیل شود، حتی حرفه ای های FBI هم نخواهند توانست از حافظه سیستم شما اطلاعات قابل استفاده ای بازیابی کنند!

فراتر از سیستم خود جستجو کنید!

ویندوز ابزاری ذاتی برای جستجوی فایل ها و داده ها در سیستم شما را دارد. اما آیا میدانستید که با کاربست کمی ترفند، میتوانید حتی جستجوی خود را در ورای اینترنت نیز صورت دهید؟ این کار با استفاده از Search Connector ها ممکن است:

برای این کار کافی است که شما اقدام به دانلود و نصب Search Connector های که سازگار با استانداردهای OpenSearch هستند کنید. این ها با عنوان Federate Search نیز شناخته میشوند. ما در پایان این مطلب دو نمونه از این Connector ها را که مربوط به جستجوی Yahoo و Bing است را برای دانلود قرار داده ایم و شما نیز خود میتوانید در گوگل به دنبال سایر Connector ها بگردید.

این Connector ها فایلهایی با پسوند OSDX هستند که زمانی که آنها را اجرا کنید پیامی ظاهر میشود که از شما درخواست مجوز برای نصب Connector را میکند:

بعد از آنکه آنها را نصب کردید، Explorer ویندوز را باز کنید و خواهید دید که در پنل سمت چپ و در نمای درختی که درایو ها نمایش داده میشود، این Connector ها دیده میشوند. با انتخاب این Connector ها و جستجو در Explorer مستقیما جستجوی شما به وب منتقل میشود:

بسیاری از کاربران اخیرا جادوی Search Connector ها را دریافته اند ولی بیش از 90 درصد کاربران هنوز هیچ اطلاعی از این موضوع و ابزار ندارند.

اینها سه ابزاری بودند که ما در اینجا با این ایده آنها را مطرح کردیم که شاید شما تا کنون نامی از آنها نشنیده باشید و امیدواریم که این ابزارها از این پس به کمک شما بیایند. اما آیا شما نیز ترفند و ابزاری ناشناخته در ویندوز را میشناسید و به کار میبرید؟ حتما آن را با ما و سایر کاربران در بخش نظرات همین گزارش در میان بگذارید.

 

 

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟