آمازون را بهتر بشناسیم

شرکت آداک فن آوری مانیا

فروشگاه آمازون که در ابتدا کار خود را با فروش کتاب آغاز کرد، امروزه به یکی از ارکان اصلی در تجارت الکترونیکی، پرداخت آنلاین، فروش سخت‌افزار، رسانه و ابزار و تدارکات تبدیل شده است. این شرکت که همواره به‌دنبال ورود به دیگر زمینه‌های تجارت بوده، امروزه به‌یکی از مراجع روزمره خریداران و بازرگانان و یک نیاز مدرن برای تمامی علاقه‌مندان به خرید تبدیل شده است. همچنین سرویس پرایم، که با پرداخت 99 دلار به‌مدت یک سال برای مشترکین آمازون فعال می‌شود، در حال حاضر بیش از 85 میلیون عضو در ایالات متحده دارد. این رقم حدود دو سوم از خانوارهای کل ایالات متحده را تشکیل می دهد.

شرکت آمازون در سال 2016 به رکورد 136 میلیارد دلار فروش رسید. امسال فروش آمازون در روز “پرایم” که مشابه جمعه سیاه در سراسر دنیا است، از مقدار فروش این شرکت در جمعه سیاه و حتی روزCyber Monday هم گذشت و آمازون مقدار فروش شرکت در این روز را بزرگترین رخداد خرید آنلاین در تاریخ آمازون نامید. حتی باوجود اینکه شرکت آمازون خیلی به‌ درآمدزایی فکر نمی‌کند اما سهام این شرکت باز هم رشد قابل توجهی داشته است. برای مثال سرمایه‌گذاری که در سال 1997 حدود 100 دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده باشد، ارزش سهام او در انتهای امسال به 63 هزار دلار می‌رسد.

 

حمل و نقل، رمز موفقیت آمازون

رمز موفقت عظیم آمازون در تجارت الکترونیک به سیستم لجیستیک این شرکت برمی‌گردد. آمازون در سال 2 روز ارسال رایگان را برای تمامی مشترکین پرایم خود در نظر گرفته و همچنین سرویس ارسال رایگان 2 ساعته در برخی از شهرها و برای بیش از 25 هزار قلم جنس را نیز اجرا می‌کند. کمپانی‌های UPS و FedEx وظیفه انتقال اکثر این محصولات را برعهده دارند.

طبق آمار، آمازون در حال حاضر بیش از 180 انبار، 28 مرکز دسته‌بندی، 59 مرکز ارسال بسته‌ها و 65 منطقه معین برای ارسال‌های رایگان دوساعته در اختیار دارد. طبق نتایج به‌دست آمده از تحقیقات، حداقل 44 درصد از جمعیت آمریکا، در 20 مایلی یک انبار و یا مرکز پخش محصولات آمازون قرار دارند. ضمنا آمازون با خرید فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods به قیمت 13.7 میلیارد دلار می‌تواند 431 مرکز پخش جدید را به آمار فعلی خود اضافه کند.

از 351 هزار کارمند آمازون، بیش از 90 هزار نفر از آنها در مراکز بسته‌بندی و ارسال این شرکت مشغول کار هستند. اظهارات کارکنان نشان می‌دهد که فضای کار در این مراکز بسیار سخت و بی‌رحمانه است و بسته بندی و ارسال بر تمامی کارها ارجعیت دارد. کارمندان می‌گویند که هرگونه تداخل در روند کاری از جمله دیر کردن یا طول کشیدن زمان استراحت، یک امتیاز منفی در سابقه کاری آنها در نظر گرفته می‌شود. حتی استفاده از سرویس بهداشتی به‌دلیل ایجاد تداخل در روند کاری خیلی توصیه نمی‌شود. کارکنان مراکز بر اساس امتیازات مثبت و منفی خود در پایان ماه رتبه‌بندی می‌شوند و افراد پایین رتبه از این مراکز اخراج می‌شوند.

آمازون پرایم؛ قلب آمازون

سرویس آمازون پرایم در سال 2005 و زمانی که شرکت در رکود نسبی قرار داشت و سرمایه‌گذاران منتظر ارائه طرح درآمدزایی انقلابی از طرف آمازون بودند، معرفی شد. اما جف بزوس مدیرعامل آمازون همان موقع در مصاحبه خود گفت که برای کسب درآمد از این سرویس باید کمی صبور باشیم چرا که نتایج آن را در چند سال آینده خواهیم دید. او گفت: “اگر رضایت مشتریانمان را جلب کنیم، بازار سهام نیز در طولانی مدت رضایت ما را جلب خواهد کرد.”

حال 10 سال پس از این اظهارات، سرویس آمازون پرایم به‌یکی از منابع کسب درآمد میلیارد دلاری شرکت تبدیل شده که نه تنها دو روز ارسال رایگان، بلکه پخش موسیقی، سرویس پخش برنامه‌های نتفلیکس، کتاب‌های الکترونیکی و دسترسی به بخش‌های خاص وبسایت آمازون را به مشتریان پرایم خود ارائه می‌دهد. بزوس درباره سرویس پرایم می‌گوید: “هدف ما از طریق آمازون پرایم این است که به مشتریان بفهمانیم در صورتی که عضو پرایم آمازون نیستید، پس در زندگیتان انسان مسئولیت‌پذیری نیستید.”

طبق آمار در حال حاضر یش از 63 درصد از کاربران آمازون از سرویس پرایم استفاده می‌کنند و تخمین زده شده که تا پایان سال 2017 بیش از نیمی از خانواده‌های آمریکایی از سرویس پرایم استفاده کنند.

البته سرویس پرایم صرفا جهت گرفتن 99 دلار از مشتریان نیست بلکه شواهد نشان می‌دهد که پرایم محبوب‌ترین سرویس شرکت آمازون محسوب می‌شود و به دلیل کارآمدی آن، مشتریان علاقه زیادی به استفاده از آن دارند. مشترکین پرایم آمازون به‌طور میانگین در سال بیش از 1300 دلار خرید از وبسایت آمازون انجام می‌دهند و 78 درصد از این افراد همواره ارسال رایگان دو روزه را دلیل اصلی انتخاب این سرویس می‌دانند.

آمازون در آخرین گزارش مالی سه‌ماهه خود اعلام کرد که درآمد حاصل از سرویس‌های اشتراکی این شرکت در این سه‌ماه حدود 1.4 میلیارد دلار بوده است که بخش اعظم آن مربوط به مشترکین پرایم می‌شود. بخش دیگر این درآمد هم از سرویس‌های اشتراکی پخش فیلم، موزیک، کتاب‌های الکترونیکی و … به‌دست آمده است. نکته مهم در رابطه با این سرویس‌های اشتراکی این است که مشترکین با خرید این سرویس‌ها خود را موظف به خرید مجدد از فروشگاه آمازون می‌دانند و این مسئله موجب تضمین درآمد آمازون در آینده نیز خواهد بود.

 

سرویس کلاد آمازون (AWS)

سرویس وب آمازون که با نام AWS هم شناخته می‌شود در حال حاضر به میلیون‌ها مشتری در سراسر دنیا سرویس‌ می‌دهد و از سال تاسیس آن یعنی 2006، هرساله با رشد 50 درصدی مشتریان همراه بوده است.

این سرویس در ابتدا توسط چند مهندس برجسته با نام‌های بنجامین بلک، کریس پینکهام و تیم برنامه نویسی قدرتمندشان طراحی و ساخته شد. هدف از ساخت چنین سرویسی ایجاد فضای ذخیره سازی اطلاعات برای تمامی افراد دنیا بود. طراحی و ساخت این سرویس از اوایل دهه 90 میلادی آغاز شد و ابتدا تنها برای وبسایت فروشگاه آمازون استفاده می‌شد اما با گسترش آن، امروزه این سرویس برای تمامی کاربران دنیا قابل استفاده است.

پس از اینکه در سال 2003 این دو مهندس طرح خود را با جف بزوس در میان گذاشتند، او نیز سریعا قبول کرد که از این سرویس به عنوان بخشی از تجارت و منبع درآمد آمازون استفاده کند. سرویس کلاد آمازون در سال 2005 برای استفاده تمامی مشتریان آمازون معرفی شد و از تابستان سال 2006 رسما برای کاربران سراسر دنیا قابل دسترسی بود. سرویس کلاد آمازون امروزه به شکل قابل توجهی در سراسر دنیا استفاده شده و البته قدرتمندترین سرویس کلاد در دنیا هم محسوب می‌شود چرا که دیگر رقبای فعال در این زمینه با فاصله زیادی نسبت به سرویس AWS در رده‌های بعدی قرار دارند. در حال حاضر 34 درصد از خدمات کلاد در سراسر دنیا توسط سرویس AWS آمازون انجام می‌گیرد و سرویس‌های کلاد مایکروسافت، گوگل و آی‌بی ام روی هم رفته 24 درصد از این سهم را تشکیل می‌دهند. البته با گسترش و توسعه دیگر کمپانی‌ها مطمئنا این آمار نیز دچار تغییراتی خواهند شد اما چیزی که کاملا واضح است اینکه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کلاد در حال حاضر درآمدهای هنگفتی از این راه کسب می‌کنند. برای مثال بخش اعظم درآمد شرکت امازون در سه‌ماهه دوم امسال از سرویس AWS این شرکت به‌دست آمده است.

 

سخت‌افزاری

شرکت آمازون در گذشته سخت‌افزارهای مختلفی را تحت برند خود معرفی کرده که چندان موفقیتی کسب نکرده‌اند اما همانطور که می‌دانید میلیون‌ها نسخه از اسپیکر “اکو” این شرکت در آمریکا و سراسر دنیا به‌فروش رفته و محبوبیت خاصی در بین مشتریان علی‌الخصوص طرفداران دستیارهای صوتی هوشمند پیدا کرده است. اسپیکرهای اکو که از دستیار صوتی هوشمند “الکسا” بهره می‌برند در مدل‌های مختلفی از جمله اکو دات، اکو لوک و اکو شو عرضه می‌شوند که هرکدام قابلیت‌های متفاوتی دارند. میزان بالای محبوبیت این اسپیکرها موجب شد که دیگر کمپانی‌ها از جمله گوگل (گوگل هوم) و اپل (هوم پاد) هم شروع به ساخت چنین اسپیکرهای هوشمندی کنند. البته با توجه به حضور طولانی مدت اسپیکرهای اکو در بازار، گوگل و اپل کار سختی برای جلب مشتری و رقابت با آمازون خواهند داشت.

در کل شرکت آمازون به‌دنبال ورود به‌ بخش‌های مختلفی از تجارت الکترونیک است و همچنین در زمینه به‌خدمت گرفتن دیگر شرکت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی هم دریغ نمی‌کند. در همین چند سال شرکت آمازون فروشگاه‌های زنجیره‌ای Wole Foods را با قیمت 13.7 میلیارد دلار، شرکت Quidsi را در سال 2010 با قیمت 540 میلیون دلار خریداری کرد تا گستره محصولات خود را بیش از پیش افزایش دهد. شاید افزایش تنوع محصولات در فروشگاه‌هایی مانند آمازون و یا والمارت کار را برای مشتریان بسیار ساده‌تر کرده اما باید در نظر داشت که رشد این شرکت‌ها در طرف دیگر نابودی تدریجی کسب و کارهای کوچک و حتی شرکت‌های متوسط رقیب را نیز به‌همراه خواهد داشت.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟