ارزش بیت کوین ها دوهزار دلار شد

ارزش بیت کوین ها دوهزار دلار شد

هر واحد از محبوب‌ترین ارز مجازی دنیا (ارز مجازی رمزدار یا ‌Cryptocurrency، واسط مبادله‌ای است که از رمزنگاری برای ایمنی بخشی به تراکنش‌ها و کنترل تولید واحدهای جدید استفاده می‌کند) حالا ارزشی بیش از 2 هزار دلار دارد که به دلیل طیف وسیع مبادلات بیت کوین توسط شرکت‌هایی همچون Coinbase و Kraken صورت گرفته است. این افزایش، حجم سرمایه کلی بازار بیت کوین (تعداد سکه‌های در گردش) را به 32.92 میلیارد دلار می‌رساند.

ارزش ارز بیت کوین برای اولین بار در سال 2013 به 1000 دلار رسید اما به دلیل یک سری از عوامل، از آن به بعد با رکود مواجه شد. بیت کوین و سرویس‌های مبتنی بر زنجیره بلوکی (زنجیره بلوکی یا زنجیره بستک، یک مدل از پایگاه داده توزیع شده است که در ایجاد بیتکوین به جهان معرفی شد) با پشتیبانی موسسات مالی و همچنین به دلیل وضع قوانین جدید در کشور چین، به ثبات بیشتری رسید و تا پایان سال گذشته، دوباره به ارزش 1000 دلار رسید. از آن به بعد، بیت کوین به طور مداوم رشد داشته است. سه هفته پیش، بیت کوین ارزشی معادل 1343 دلار داشت و طی این مدت زمان کم با افزایش 50 درصدی به قیمت کنونی رسید. بیت کوین فقط در هفته گذشته،12 درصد رشد را تجربه کرده است.

بیت کوین تنها ارز مرز پایه‌ایی نبوده که اخیرا رشد داشته است. ارزش Ripple، ارز متمرکزی که قرار است به پروتوکل دائمی بانک‌های بزرگ تبدیل شود، طی ماه اخیر بیش از 10 برابر افزایش داشته است وحالا دومین ارز مرز پایه با ارزش در دنیاست. Ethereum نیز نوع دیگری از ارز مرز پایه است که در پلت فرم پردازش مبتنی بر زنجیره بلوکی (Blockchain-based Coputing Platform) برای استفاده توسط برنامه نویسان طراحی شده است. Ethereum حالا با ارزش هر واحد 130 دلار معامله می‌شود و ارزش سرمایه کل بازار آن کمتر از 12 میلیارد دلار است. ارزش این ارز طی ماه اخیر بیش از 2 برابر افزایش داشته است.

با بررسی این ارقام به این نتیجه می‌رسیم که در حال حاضر در دنیای ارزهای مرز پایه، تنها بیت کوین حرف اول و آخر را نمی‌زند. امروز، ارزش سرمایه بازار بیت کوین تنها 47 درصد از کل بازار ارزهای مرز پایه است اما این رقم تا چند ماه پیش بیش از 80 درصد بوده است. برخی می‌گویند که افزایش چشم گیری بیت کوین نشان از “حباب” دارد. از آنجاییکه ارزهای مرز پایه عملکرد متفاوتی دارند، هیچ کس نمی‌تواند بگوید که ارزش واقعی آنها چقدر باید باشد. بر خلاف شرکت‌ها، در مورد ارزهای مرز پایه هیچ دارایی یا درآمدی وجود ندارد که بتوان ارزش احتمالی آنها را پیش‌بینی کرد. به همین دلیل، با توجه به اینکه هیچ ارزش ملموسی پشت بازار ارزهای مرزپایه نیست، ارزش بازار 70 میلیارد دلار، منطقی به نظر نمی‌رسد. برخی از کارشناسان معتقدند اگر مشکلات کنونی این ارز برطرف شود و سرمایه گذاران با اطمینان از زیرساخت‌های بیت کوین، از آن پشتیبانی بیشتری به عمل آورند، این ارز می‌تواند به ارزش هر واحد 10 هزار دلار نیز برسد.

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟