دولت روسیه سیستم عامل اختصاصی موبایل برای شهروندانش می سازد

دولت روسیه سیستم عامل اختصاصی موبایل برای شهروندانش می سازد

از همان زمانی که ادوارد اسنودن مدعی شد دولت ایالات متحده آمریکا با ایجاد درب پشتی در تمامی سیستم عامل های اصلی به جاسوسی از کاربران موبایل می پردازد، برخی از قدرت های مهم دنیا یافتن سیستم عامل های جایگزین را در دستور کار خود قرار دادند.

حالا، در همین شرایط حساس بین المللی، نیکلای نیکیفارو، وزیر ارتباطات روسیه اعلام کرده که دولت آن کشور در نظر دارد یک سیستم عامل موبایل اختصاصی برای شهروندانش بسازد.

براساس گفته های آقای نیکیفارو، این سیستم عامل جدید موبایل قرار است که طی همکاری دولت روسیه با Jolla تهیه شود؛ شرکتی که کار توسعه سیستم عامل مبتنی بر لینوکس Sailfish را بر عهده داشته است.

ناگفته نماند که کمپانی Jolla توسط کارکنان سابق شرکت نوکیا بنیانگذاری شده و دفتر اصلی آن در فنلاند قرار دارد و مشترکا تحت تملک سهامداران چینی و روسی قرار دارد.

نیکیفارو، در توئیتی که اخیرا منتشر کرد اظهار داشت این سیستم عامل جدید موبایلی، نقطه ای مشترک برای همکاری سه کشور فنلاند، چین و روسیه به شمار می رود. این مقام دولتی روسیه همچنین اعلام کرد که انتظار دارد کشورهای برزیل، هند و آفریقا جنوبی نیز در این پروژه مشارکت داشته باشند.

نیکیفارو، حرفی از نام سیستم عامل موبایل روسی به میان نیاورد با این همه، در حرف های خود بر متفاوت بودن این محصول با Sailfish تاکید کرد و آن را کاملا جدای از محصول Jolla خواند.

وزیر ارتباطات روسیه اعلام داشته که در حدود ۹۵ درصد از تلفن های همراه در این کشور از سیستم عامل های «وارداتی» نظیر اندروید و iOS بهره می برند. وی ابراز امیدواری کرده است که با اجرایی شدن پروژه مشترکش با Jolla، این رقم تا سال ۲۰۲۵ میلادی افتی ۵۰ درصدی پیدا کند که این دیدگاه شاید بیش از اندازه خوشبینانه باشد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟