صفحه کلید پوشیدنی

صفحه کلید پوشیدنی

دانشمندان دانشگاه اوکلند نیوزیلند با استفاده از یک نوع لاستیک کششی موسوم به الاستومر دی‌الکتریک که نرم و انعطاف‌پذیر است، به توسعه یک صفحه کلید کارآمد قابل برنامه‌ریزی پرداختند.

نمونه اولیه این صفحه کلید متشکل از دو لایه حسگر در یک ساختار تک لایه است. سطح آن متشکل از 9 بخش سنجش مختلف و مجزا است که 9 کلید قابل برنامه‌ریزی در آن تعبیه شده است.

این صفحه‌کلید شبیه به یک صفحه‌کلید قابل برنامه‌ریزی روی صفحه نمایش است که ما بر روی صفحات لمسی از آن استفاده می‌کنیم، اما از قابلیت انعطاف‌پذیری و تخریب‌ناپذیری در برابر قطرات آب که می‌توانند صفحه لمسی وسایل را تخریب کنند، برخوردار است.

یکی از مزایای مهم صفحه‌کلید جدید این است که فقط از یک ورق نازک لاستیکی تشکیل شده و می‌تواند دور هر جسمی پیچیده شود. دانیل خو، نویسنده این مقاله، اظهار کرد: این صفحه‌کلید همچنین می‌تواند به عنوان یک پوست دارای حس برای ضبط حرکات استفاده شود که برای ورزشکاران،پزشکان و کنترلگرهای حرکتی تعاملی جدید مفید است.

تعداد و طرح کلید‌ها یا مناطق حسگر را می‌توان به سادگی با برنامه‌ریزی مجدد صفحه‌کلید لاستیکی بجای اضافه کردن سیم جدید و یا هر گونه تغییرات سخت افزاری دیگر تغییر داد.

قابلیت‌های صفحه کلید لاستیکی اغلب با استفاده از بازی‌های ویدئویی مورد آزمایش قرار گرفته است و محققان همچنین یک دستکش از مواد مشابه طراحی کرده‌اند که می‌تواند فرآیند کشش را برای استفاده در بازی‌هایی مانند تیر‌اندازی حس کند.

شرکت StretchSense که از آزمایشگاه علم تقلید حیات دانشگاه اوکلند منشا گرفته، به توسعه فناوری پوشیدنی و سایر محصولاتی پرداخته است که از حسگرهایی با قابلیت تشخیص کشش بهره می‌برند.

مقاله این گروه در مجله Smart Materials and Structures منتشر می شود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟