نمای خیابان گوگل در ایران

نمای خیابان گوگل در ایران

با گسترش پروژه نمای خیابان گوگل ( گوگل استریت ویو  | Google Street View) که تصویر مجازی خیابان‌ها و محیط‌های بیرونی جهان را با فرمت ۳۶۰ درجه در اختیار کاربر قرار می‌داد این پرسش وجود داشت آیا همین پروژه قابل امتداد به محیط‌های داخلی هم هست؟ شرکت گوگل در سال ۲۰۱۴ از پروژه Google Business View با کاربری فضاهای داخلی مشاغل گوناگون رونمایی کرد. در این نوع عکاسی از همان تکنیکی استفاده می شود که در استریت ویو گوگل استفاده شده است.

نقشه گوگل - نمای خیابان

هدف اصلی این پروژه، به تصویر کشیدن  فضاهای داخلی فضاهای کسب و کار و نمایش آن به مشتری به صورت تور مجازی 360 درجه است. گوگل اما برخلاف پروژه استریت ویو در این پروژه خودش به طور مستقیم  اقدام به عکاسی نکرده و با آموزش تعدادی مشخص و محدود عکاس در هر شهر که پس از مصاحبه و دوره آموزشی و  قبولی در آزمون و خرید تجهیزات مورد تایید گوگل انتخاب می‌شوند  به آنها مدرک Google Trusted Photographer را داده است. این عکاسان می‌توانند با عکاسی از داخل فروشگاه‌ها، مراکز خرید، رستوران‌ها و مکان‌های عمومی تصاویر تولید شده را روی سایت گوگل قرار دهند که در هنگام جست و جو در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

 

پس از گذشت حدود یک سال، پروژه Business View به عنوان زیرمجموعه سرویس Street View قرار گرفت و عنوان آن نیز به همان استریت ویو تغییر پیدا کرد (ولی همچنان از عبارت بیزینس ویو در برخی وبسایت ها استفاده می شود).

 

مزایای عکاسی استریت ویو از محل کسب و کار:

 

با استفاده از سرویس Street View، مشتریان مشاغل مختلف می توانند به صورت مجازی در محل فعالیت کسب و کار قدم زده و با فضا، دکوراسیون و کالاهای موجود در محل کسب و کار قبل از حضور فیزیکی و یا قبل از خرید آنلاین بیشتر آشنا شوند. به این صورت فروشندگان و یا ارایه کنندگان خدمات می توانند سهم موثری در تصمیم گیری مشتریان خود داشته باشند. همچنین افراد مختلف، چه صاحبان مشاغل و چه مشتریان، میتوانند عکسها را با سایرین درهرکجای اینترنت مانند صفحات وب، شبکه های اجتماعی و غیره به اشتراک بگذارند. 

 

یکی از مهم ترین مزایای انتشار عکس های استریت ویو مشاغل در نقشه گوگل، نمایش مستقیم عکسها در صفحه نتایج گوگل یا همان Google Search است که این امر منجر به دیده شدن بیشتر عکسهای 360 درجه محل و افزایش بازدید از وبسایت دارنده کسب و کار خواهد شد.

 

 
 
 
دوربین‌های عکاسی 

دوربین‌های مورد تایید گوگل برای این نوع عکاسی دوربین‌هایی با برندهای Canon و Nikon هستند که هم اکنون در بازار ایران هم موجودند. اما لنز آن در ایران به سختی پیدا می‌شود. این دوربین‌ها باید روی پایه مخصوصی  قرار گیرند که مورد تایید گوگل است در ایران نیست و باید از خارج جداگانه وارد کرد. به گفته عکاسان تجهیزات شاید ساده‌ترین بخش این پروژّ باشد چون خود  عکاسی و بعد ویرایش عکسها در کامپیوتر زمان‌برترین و سخت‌ترین بخش پروژه است. همچنین عکسها باید از حداقل کیفیت ۳۲ مگاپیکسلی برخوردار باشند و به صورت HDR عکسبرداری شده باشند.

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟