معرفی نسل دوم پردازنده های Ryzen شرکت AMD

معرفی نسل دوم پردازنده های Ryzen شرکت AMD

ای‌ام‌دی با معرفی اولین سری پردازنده‌های رایزن بعد از مدت‌ها از سایه اینتل خارج شد و سری دوم این پردازنده‌ها با عنوان +Zen آمده‌اند تا موفقیت این شرکت را دوچندان کنند.

AMD Ryzen Plus

رقابت ای‌ام‌دی با اینتل وارد مرحله جدیدی شده است. پردازنده‌های رایزن هم از نظر قیمت و هم از نظر مصرف توان برتری‌هایی نسبت به پردازنده‌های اینتل دارند. سری جدید پردازنده‌های دسکتاپ زن پلاس که برای پیش‌خرید عرضه شده‌، تا اینجا شامل چهار پردازنده است که از هفته آینده عرضه خواهند شد. از این چهار پردازنده، دو پردازنده ۸ هسته‌ای با ۱۶ رشته پردازشی هستند و دو پردازنده ۶ هسته‌ای با ۱۲ رشته پردازشی. تراشه ۳۲۹ دلاری Ryzen 72700X با فرکانس کاری ۳.۷ تا ۴.۳ گیگاهرتز و تراشه ۲۹۹ دلاری با فرکانس کاری ۳.۲ تا ۴.۱ گیگاهرتز، دو پردازنده گران‌ قیمت جدید هستند.

از سری رایزن ۵ نیز دو تراشه، یکی Ryzen 5 2600X با قیمت ۲۲۹ دلار و فرکانس کاری ۳.۶ تا ۴.۲ گیگاهرتز و دیگری تراشه Ryzen 5 2600 با قیمت ۱۹۹ دلار و فرکانس کاری ۳.۴ تا ۴.۱ گیگاهرتز عرضه خواهد شد. هر چهار پردازنده همراه با فن‌های خنک‌کننده اختصاصی ای‌ام‌دی با عنوان Wraith‌ عرضه خواهند شد. ای‌ام‌دی تصمیم گرفته است برخلاف سال گذشته، این خنک‌کننده‌ها را برای خریداران همه پردازنده‌های رایزن همراه با تراشه اصلی عرضه کند.

این تراشه همانند گذشته روی سوکت AM4 نصب می‌شود؛ بنابراین جایگزینی تراشه‌های جدید روی مادربوردهای قبلی امکان‌پذیر خواهد بود. ای‌ام‌دی همچنین چیپست جدید X470 را معرفی کرده که با تراشه‌های جدید سازگار است و ویژگی StoreMI را ارائه می‌دهد. این فناوری به شما اجازه می‌دهد حافظه SSD را با حافظه‌های هارددیسک قدیمی ترکیب کنید و یک دیسک مجازی بسازید که عملکردی بسیار سریع دارد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟