سرویس های یکپارچه سازی هایپروایزور های Hyper-V و VMware

سرویس های یکپارچه سازی هایپروایزور های Hyper-V و VMware

در مقاله قبلی از سری مقاله‌های مقایسه هایپروایزورهای Hyper-V و VMware در مورد ابزارهای مدیریتی این دو صحبت کردیم، در این مقاله قصد داریم تا در مورد سرویس‌ های یکپارچه سازی Hyper-V و VMware صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

سرویس‌ های یکپارچه سازی Hyper-V

سرویس‌ های یکپارچه سازی Hyper-V، مجموعه‌ای از سرویس‌هایی هستند که به یک ماشین مجازی (VM) اجازه می‌دهند تا با یک میزبان Hyper-V ارتباط برقرار کند. نصب بسیاری از این سرویس‌ها برای عملکرد صحیح ماشین مجازی بسیار توصیه می‌شود. سرویس‌های یکپارچه‌سازی Hyper-V شامل ابزارهای کمکی و درایورها، به ویژه برای کار با دستگاه‌های مجازی در یک محیط مجازی هستند. از جمله خدمات یکپارچه سازی Hyper-V می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • Guest Shutdown: این سرویس باعث خاموش شدن صحیح ماشین مجازی می‌شود.
 • Synchronization: این سرویس ساعت ماشین مجازی را با ساعت میزبان همگام‌سازی می‌کند.
 • Heartbeat: این سرویس گزارش می‌دهد که یک ماشین مجازی به درستی کار می‌کند.
 • Data Exchange Service (KVP): این سرویس برای تبادل اطلاعات اولیه با میزبان استفاده می‌شود.
 • Volume Shadow Copy: این سرویس به پشتیبان‌گیری صحیح از داده‌های ماشین مجازی با VSS کمک می‌کند.
 • PowerShell Direct: این سرویس مدیریت مستقیم یک ماشین مجازی را بدون نیاز به اتصال شبکه امکان‌پذیر می‌کند.
 • Guest Service Interface: این سرویس برای کپی کردن فایل‌ها از یک ماشین مجازی استفاده می‌شود.

سرویس‌ های یکپارچه سازی VMware

VMware Tools مجموعه‌ای از ابزارهای کمکی و درایورها است که علاوه بر مدیریت کارآمد داده‌های ماشین مجازی، یکپارچه‌سازی بدون مشکل بین میزبان و سیستم‌های مهمان را فراهم می‌کند. VMware Tools عملکرد ماشین مجازی و تجربه کاربری را بهبود می‌بخشد. VMware Tools روی سیستم‌عامل‌های مهمان پشتیبانی‌ شده در هر ماشین مجازی VMware اجرا می‌شود. (که روی VMware ESXi ،VMware Workstation و Fusion نصب می‌شود). اجزای این سرویس عبارتند از:

 • پنل کنترل ابزار: نمای کلی گرافیکی از ابزارهای VMware را ارائه می‌دهد و به کاربران امکان پیکربندی آن‌ها را می‌دهد.
 • سرویس‌های ابزار: ارتباط بین میزبان و سیستم‌ عامل مهمان را فعال می‌کند.
 • فرآیند کاربر: با استفاده از این ابزار، می‌توانید متن را بین سیستم‌عامل میزبان و مهمان کپی و جای‌گذاری کرده و فایل‌ها را بین آن‌ها بکشید و رها کنید.
 • درایورهای دستگاه: مجموعه‌ای از درایورها را برای نصب ارائه می‌دهد که می‌تواند عملکرد ماوس، عملکرد شبکه و همچنین کیفیت صدا و گرافیک را بهبود بخشد.

نصب VMware Tools چندین مزیت دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بهبود عملکرد گرافیک
 • همگام‌سازی سطح بالا بین سیستم‌های فایل میزبان و مهمان
 • دسترسی مشترک به فایل‌ها و پوشه‌ها در محیط مجازی

نکته 1: به شدت توصیه می‌شود که VMware Tools را در سیستم‌عامل‌های مهمان در حال اجرا روی ماشین‌های مجازی VMware نصب کنید.

نکته 2: سرویس‌های ادغام‌سازی Hyper-V و ابزارهای VMware قابل تعویض نیستند و تنها در محیط مجازی بومی خود قابل استفاده هستند.

نکته 3: ابزارهای VMware را می‌توان در طیف وسیع‌تری از سیستم‌عامل‌های مهمان نصب کرد، حتی در مقایسه با سرویس‌های ادغام‌سازی Hyper-V که از همان خانواده‌های سیستم‌عامل (ویندوز و لینوکس) پشتیبانی می‌شوند. برخی از ویژگی‌ها برای هر دو سرویس مشترک هستند، اما ابزارهای VMware به دلیل پشتیبانی در هایپروایزرهای VMware، از ویژگی‌های منحصر به فرد بیشتری پشتیبانی می‌کنند.

سخن آخر

در این مقاله در خصوص سرویس‌ های یکپارچه سازی Hyper-V و VMware صحبت کردیم و اجزا و خدمات هر یک را نام بردیم. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

آداک فناوری مانیا با دارا بودن چندین سابقه درخشان و پرچم داری در عرصه فروش سرور و تجهیزات شبکه، در کنار شما خواهد بود تا بهترین انتخاب را داشته باشید. اگر به دنبال سرور با بهترین قیمت در بازار هستید، از صفحه سرورهای مانیا غافل نشوید. اگر در زمینه این هایپروایزورها سوالی داشتید، متخصصین فنی ما می‌توانند بهترین مشاوره را به شما ارائه دهند. منتظر مقاله بعدی ما باشید.
ادامه دارد…

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *