بدافزارهای باج گیر یک ماه اخیر

بدافزارهای باج گیر یک ماه اخیر

 

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای فهرست ۶ گونه جدید از بدافزارهای باج*گیر را که طی یک ماه گذشته شناسایی شده اند اعلام کرد.

 

باج افزارها یا باج گیرهای سایبری، گونه ای از بدافزارها (نرم افزارهای مخرب) به شمار می آیند که قادرند به طرق مختلفی از جمله رمزنگاری، دسترسی قربانی به فایل ها یا کل سیستم را محدود کرده و تنها در ازای دریافت باج، محدودیت را برطرف سازند. سیر رشد باج افزارها در سال اخیر بسیار زیاد بوده و روزانه چندین رخداد در این حوزه پیش می آید.

در گزارش ارائه شده مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (مرکز ماهر)، اطلاعاتی راجع به باج افزار جدیدی مانند Herbst، نسخه های جدید باج افزارهای Crysis، Nemucod و کشف ۷گونه جدید از باج افزار Jigsaw و انتشار ابزار رمزگشایی برای باج افزارهای cripttt، TeslaCrypt و jigsaw که در یک ماه اخیر، کشف شده اند، منتشر شده است.

۱- باج افزار Herbst

پانزدهم خردادماه، شرکت Fortinet باج افزار جدیدی را با نام Herbst کشف کرد. این باج افزار آلمان را مورد هدف قرار داده است و فایل های قربانیان را با استفاده از AES رمزنگاری کرده است. فایل های رمزشده توسط این باج افزار دارای پسوند .herbst است. باج درخواستی توسط این باج افزار ۰.۱بیت کوین (حدود ۵۰دلار آمریکا) است.

۲- انتشار ابزار رمزگشایی باج افزار روسی .criptikod یا cripttt

شانزدهم خردادماه، فردی به نام مایکل گیلسپی خبر مربوط به کشف ابزار رمزگشایی برای باج افزار روسی.criptikod یا cripttt را در حساب توییتر خود اطلاع رسانی کرده است. این باج افزار به زبان روسی بوده و این کشور را مورد هدف قرار داده است.

۳- کشف نسخه های جدید باج افزار Jigsaw

در ۱۷خردادماه گونه های جدیدی از باج افزار Jigsaw مشاهده شد که برای فایل های رمزشده خود پسوند .payms، .paymst، .pays، .paym، .paymrss، .payrms و .paymts قرار داده اند. مایکل گیلسپی فایل های این باج افزار را نیز برای رمزگشایی، به روزرسانی کرده است.

۴- کشف نسخه جدید باج افزار Crysis

در همین حال در هفدهم خردادماه امسال، نسخه جدیدی از باج افزار Crysis کشف شده که فایل ها را رمز کرده و به فایل های رمزشده پسوند . .xtbl اضافه می کند. پس از آن باج افزار یادداشتی قرار می دهد که بر اساس آن قربانی باید برای دریافت دستورات مربوط به پرداخت باج، به آدرس goldman۰@india.com ایمیل بزند.

یک روز پس از کشف این نسخه جدید، در ۱۸خردادماه، موسسه امنیتی ESET درباره رشد و گسترش گسترده خانواده این باج افزار هشدار داد. چرا که به نظر می رسد پس از پایان یافتن پروژه باج افزار TeslaCrypt، تیم مهاجمین روی باج افزار Crysis تمرکز کرده است. بر اساس یافته های ESET، این باج افزار از طریق هرزنامه های حاوی فایل های مخرب و یا تروجان هایی که به نظر برنامه های مفیدی می آیند، منتشر می شود.

۵- کشف گونه ی جدید باج افزار Nemucod

در بیستم خردادماه گونه جدیدی از باج افزار Nemucod کشف شده که قادر است PHP را دانلود کرده و با استفاده از آن فایل های قربانی را رمز کند و در پایان فایل های رمزشده پسوند .crypted قرار دهد.

۶- انتشار ابزار جامع رمزگشایی TeslaCrypt

پس از آن که پروژه مربوط به باج افزار TeslaCrypt متوقف و کلید رمزگشایی آن منتشر شد، قربانیان قادر بودند فایل های رمز شده توسط نسخه ۳ و ۴این باج افزار را رمزگشایی کنند. البته برای رمزگشایی فایل های رمزشده توسط نسخه های قدیمی تر این باج افزار نیز ابزارهای دیگری مانند TeslaDecoder وجود دارد.

حال تیم تحقیقاتی سیسکو ابزار جدیدی ارائه داده است که با استفاده از آن قربانیان می توانند فایل های رمزشده توسط هر یک از نسخ این باج افزار را رمزگشایی کنند. استفاده از این ابزار برای کسانی که نمی دانند توسط کدام نسخه از باج افزار TeslaCrypt آلوده شده اند، می تواند بسیار مفید باشد.

طی سال های اخیر مهاجمان زیادی به سمت گونه ای از بدافزارها که باج افزار نام دارند تمایل پیدا کرده و از طریق آن کسب درآمد می کنند. آن ها سعی می کنند از غفلت و سهل انگاری کاربران بهره برده و از طرق مختلفی مانند ایمیل ها، صفحات وب و پیام های آلوده، از افراد سواستفاده کنند. برای جلوگیری از آلودگی توسط بدافزارها توصیه های متداولی ازجمله عدم باز کردن ایمیل های ناشناس و مشکوک، عدم مراجعه به وب سایت های ناامن، استفاده و اطمینان از فعال بودن برنامه های ضدویروس روی سیستم و تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات و ذخیره آن ها روی یک حافظه خارجی، وجود دارد.

مرکز ماهر تاکید کرده است که این توصیه ها اگرچه بسیار ساده هستند اما می توانند از خسارات جبران ناپذیری جلوگیری کنند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟