تکنولوژی Switch stacking چیست و چگونه کار می کند؟

تکنولوژی Switch stacking چیست و چگونه کار می کند؟

Switch stacking

در شبکه ، اصطلاح Stackable-Stack به گروهی از سوئیچهای فیزیکی گفته می شود که با کابل به هم متصل  شده و در یک سوئیچ منطقی گروه بندی می شوند، سپس می توان تمام پورت های سوئیچ را به آنها اضافه کرد و در نتیجه ظرفیت شبکه را بسیار بالا برد. در طول سال ها ، ویژگی های Stack از یک مزیت پرهزینه به یک قابلیت اصلی گنجانده شده دراکثر سوئیچ های enterprise (و همچنین در چندین مدل   SMBSmall and  Midsize Business تبدیل شده اند

در سوئیچ های Stackable ، stack معمولاً با کابل هایی ساخته می شود که همه سوئیچ ها را در یک توپولوژی خاص به هم متصل می کند. این کابل ها بسته به نوع stack به پورت های خاص سوئیچ ها متصل می شوند.

 

  • Backplane Stacking – BPS: جایی که ماژول های Stack خاص (معمولاً در پشت سوئیچ) با کابل های خاص استفاده می شود (بستگی به فروشنده دارد)
  • Front-plane stacking – FPS-VSF: جایی که معمولاً از پورتهای استاندارد اترنت برای ساخت Stack استفاده می شود ، با استفاده از کابلهای استاندارد اترنت.

توپولوژی  Stack همچنین انعطاف پذیری Stack را تعریف می کند ، شما می توانید نوع های مختلفی از گزینه های کابل کشی را داشته باشید (بسته به فروشنده سوئیچ و مدل ها دارد ) که به طور مختصر در زیر به آنها می پردازیم:

 

  • زنجیره ای یا همان BUS استفاده نمی شود ،زیرا انعطاف پذیری ایجاد نمیکند
  • حلقه ای یا Ring انعطاف پذیری خوبی دارد ولی با بیش از دو سوییچ مسیریابی و بهینه سازی مطلوبی نخواهد داشت
  • Mesh یا full mesh  از انعطاف پذیری بالاتر وهمچنین مسیریابی بهینه برخوردار است

مزایا :

یکی از مهمترین مزایای استفاده از Stack با یک رابط مدیریت واحد است که کار مدیریتی و عملیاتی را بسیار آسان نموده وهمچنین قابلیت پیوند بین پورت های سوئیچ های مختلف فیزیکی در همان Stack را فراهم می کند ، پهنای باند و انعطاف پذیری بهتری را برای لینک های پایین دست فراهم می کند و اجرای طراحی شبکه را ساده می کند ، در جایی که ‘چندین کابل’ روی سوئیچ ها فقط با یک لینک فیزیکی بر روی سوییچ قابل مدیریت  است (با استفاده از LAG ، LACP ، EtherChannel  یا هر لینک دیگری)

در مقایسه با گزینه سوئیچ مدولار ، سوئیچ های Stackable گزینه کم هزینه تری را ارائه می دهند به ویژه برای موارد استفاده از SMB ، اما با مقیاس پذیری مشابه و معمولاً با انعطاف پذیری بهتر. انعطاف پذیری و عملکرد بسته به نوع اجرا می توانند متفاوت (بدتر یا بهتر) باشند.

 

معایب :

  • عملکرد: برای استفاده از SMB ، پورت های Stack و سرعت کابل برای ارائه پهنای باند بالا و تأخیر کم کافی است. اما وقتی سرعت افزایش می یابد یا (مگر اینکه از توپولوژی مش استفاده کنید) ممکن است زمان تاخیر را افزایش داده و عملکرد کلی را کاهش دهید.
  • انعطاف پذیری: بسته به توپولوژی استفاده شده در Stack ، اگر برخی از ایرادات را داشته باشید ، ممکن است دیگر Stack شما به درستی کار نکند. بنابراین مطمئن شوید که بهترین توپولوژی را انتخاب کرده و از انعطاف پذیری بالاتر روی هر یک از اعضای Stack اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال ، استفاده از منبع تغذیه دوگانه برای اطمینان از افزونگی سخت افزار. صفحه کنترل یا کنترل واحد ممکن است انعطاف پذیری کلی را نیز کاهش دهد ، مشکل در سوئیچ های مدولار نیز مشابه است.
  • قابلیت مدیریت: رابط مدیریت واحد عالی است ، اما اشکالاتی نیز دارد. اول ، گسترش یک Stack موجود می تواند باعث اختلال در سرویس برای مدت طولانی شود ، مانند زمانی که همه سوئیچ ها برای اضافه کردن یک عضو Stack مجدداً راه اندازی می شوند یا از قطعی برق. دوم ، از بین بردن یک سوئیچ از Stack ممکن است مشکل باشد یا به یک فرآیند پیچیده نیاز دارد. نکته آخر اینکه ، به روزرسانی سیستم عامل در تمام اعضای Stack، در بیشتر موارد ، نیاز به راه اندازی مجدد کامل تمام سوئیچ ها است.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟