چرا ویندوز 10 آخرین نسخه کلان ویندوز مایکروسافت خواهد بود؟

چرا ویندوز 10 آخرین نسخه کلان ویندوز مایکروسافت خواهد بود؟
در حال حاضر ما در پی انتشار نسخه 10 ویندوز هستیم و به این دلیل که ویندوز 10 آخرین نسخه ویندوز است، همه ما در حال تلاش و کار ‌روی این نسخه هستیم. این پیامی است که Jerry Nixon یکی از مهندسان برنامه نویس مایکروسافت در کنفرانس این شرکت در هفته گذشته بیان کرده است. با این تفاسیر، باید پرسید آیا ویندوز 10 آخرین نسخه ویندوز از سوی مایکروسافت خواهد بود؟

به گزارش «تابناک»، نیکسون در حال تشریح چگونگی انتشار نسخه 8.1 ویندوز در سال قبل و در عین حال کار بر ‌نسخه 10 ویندوز در پس زمینه‌ بود. اکنون کارمندان و مهندسان مایکروسافت می‌توانند آزادانه درباره ویندوز 10 و استراتژی‌های مایکروسافت سخن بگویند، زیرا تقریبا دیگر هیچ رازی درباره به‌روزرسانی‌های آتی این نسخه از ویندوز وجود ندارد.

اما در حالی که این پیام نیکسون در اولین نگاه این مطلب را به ذهن می‌رساند که مایکروسافت در حال تعطیل کردن سیستم عامل ویندوز است و نسخه آتی از این سیستم عامل وجود نخواهد داشت، ‌واقعیت کمی پیچیده‌تر است. ما در آینده شاهد حضور نسل جدید از ویندوز با نام Windows as a Service خواهیم بود.

پیش از این، مایکروسافت چندین بار درباره ایده Windows as a Service سخن گفته بود؛ اما در خصوص جزئیات این ایده و چگونگی اجرا و عملیاتی کردن آن در آینده هیچ توضیحی داده نشده است. شاید یکی از دلایل‌، این باشد که در آینده قابل پیش‌بینی، هیچ نسخه اصلی از ویندوز وجود نخواهد داشت. 

مایکروسافت به تازگی نشان داده ‌که تغییرات اساسی در مهندسی ویندوز و چگونگی ارائه آن ایجاد کرده است؛ یعنی به جای انتشار یکباره یک نسخه کلان، به‌روز رسانی‌های متعدد و مداوم و بهینه‌سازی‌های مبتنی بر نیاز کاربران را مورد توجه قرار داده است. یکی از این راه‌ها، جدا‌سازی کامپوننت‌های ویندوز همچون App‌ها، منوی استارت و… است که ‌‌جداگانه از هسته سیستم عامل قابلیت تغییر و به‌روزرسانی و بهینه‌سازی داشته باشند. این یک تغییر و مسئولیت بزرگ برای مایکروسافت محسوب می‌شود؛ اما در ویندوز 10 این شرکت به خوبی نشان داده ‌که دستور کار خود را بر روی این محور قرار داده است. از مهم‌ترین نتایج این تغییر، همخوانی سیستم عامل با انواع دستگاه‌ها از PC تا تبلت و موبایل است.
windows 10
در حالی که هنوز زمانی چند تا انتشار نسخه نهایی ویندوز 10 ‌مانده است، ‌از هم اکنون مایکروسافت در حال توسعه و طراحی App‌های مخصوص به خود است که ویندوز 10 را مجهز می‌کنند. همچنین این شرکت با ‌ایده‌های کاربران مشتاق خود، نسخه‌های آزمایشی ویندوز را ‌ارزیابی کرده است و با به‌روزرسانی‌های مداوم برای App‌ها و نرم‌افزار‌ها نظیر Office نقشه راه خود را بر محور اقدامات عملی پله پله و قدم به قدم قرار داده است. 

با همه این تفاسیر، اکنون می‌توان دیدگاهی روشن‌تر در خصوص پیام نیکسون داشت: مایکروسافت به هیچ وجه در پی تعطیل کردن ویندوز نیست، بلکه به این معناست که از این پس ویندوز به عنوان یک سرویس در ‌زمان و ‌مداوم تغییر خواهد داشت و بهینه خواهد شد؛ روشی که دیدگاه و نیازهای مشتریان و کاربران را در مرکز توجه خود قرار می‌دهد. 

در همین زمینه، یکی از سخنگویان شرکت مایکروسافت به The Verge گفته است، مشتریان می‌توانند اطمینان داشته باشند که ویندوز 10 همواره به روز خواهد ماند و ‌روی همه دستگاه‌ها از PC تا هولو لنز و Xbox جوابگو می‌ماند. نگاه ما به آینده‌ای طولانی‌تر و بلند مدت‌تر در خصوص ابتکار و بهینه سازی ویندوز است.

با انتشار ویندوز 10 باید به ویندوز به عنوان یک سیستم عامل همواره در حال تکامل نگریست، نه سیستم عاملی که هرچند سال یک بار یک نسخه کلان ارائه کند. این‌‌ همان مفهوم Windows as a Service است. همانند کروم و فایرفاکس که مدام با نسخه‌های جدید بروز می‌شوند، ولی کاربران توجه زیادی به نسخه مورد استفاده ندارند. این همچنین به آن معناست که ویندوز 10 شاید آخرین نسخه کلان از این سیستم عامل باشد. 

البته مایکروسافت می‌تواند همچنان نسخه‌های ۱۱ یا ۱۲ ویندوز را نیز انتشار دهد؛ اما با رهیافت جدید، این ارقام در نسخه‌های ویندوز چندان محلی از اعراب نخواهند داشت و تنها عبارت «ویندوز» برای کاربران با اهمیت خواهد بود.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

سوم تیرماه 1403
در رویداد رونمایی از
HPE Synergy نسل یازدهم چه گذشت؟