اجزای تشکیل دهنده سرور

6 مهر 1400      0 دیدگاه

اجزای تشکیل‌دهنده سرور

 

عملکرد، سرعت و کیفیت کار و شبکه‌ سازمان شما به قطعات سروری که در شبکه سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی بسیار زیادی دارد. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که از کیفیت و اوریجینال بودن قطعات سرور اطمینان حاصل نمایید.

اجزای تشکیل دهنده سرور

پردازنده: پردازنده مهم‌ترین قطعه‌ای است که روی مادربرد سوار می‌شود و به عنوان قلب اصلی یک شبکه عمل می‌کند. Intel، AMD و چند شرکت دیگر از جمله بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پردازنده به شمار می‌آیند.

پردازنده

رم‌ سرور: به کمک رم RAM ، عملیات پردازشی سرور با سرعت بیش‌تری انجام می‌شود. رم‌ها دارای ظرفیت‌های مختلفی هستند که دائما هم در حال افزایش است طوری که در حال حاضر رم‌های چندترابایتی عرضه شده‌اند.

server ram

 

فن‌ و خنک‌کننده : خنک‌کننده قطعه‌ای است که روی پردازنده یا چیپ‌هایی که پردازش اطلاعات ، موجب تولید گرما در آن می‌شود، نصب می‌گردد و وظیفه دفع این گرما و انتقال آن به هوا را برعهده دارد. قسمت بالایی خنک‌کننده‌ها که از جنس مسی یا آلومنیومی هستند، به منظور افزایش سطح تماس با هوا، به صورت پره پره است.  درصورتی که در یک سرور ، از ۲ پردازشگر استفاده شود، می‌بایست تعداد فن‌ها افزایش یابد. لازم به ذکر است در سرورهای تیغه‌ای در مقایسه با سایر دستگاه‌ها، گرمای کمتری تولید می‌شود این امر به دلیل استفاده از انرژی و نیز خنک‌سازی سیستم به صورت مشترک توسط سیستم‌های تیغه‌ای ، اتفاق می‌افتد. ضمن آنکه در مدل‌های جدید سیستم‌های تیغه‌ای، فن‌هایی که قابلیت تنظیم دارند، و نیز وجود سیستم کنترل و پایش دما و در بعضی مدل‌ها سیستم خنک‌سازی با مایعات، موجب شده است که دفع حرارت از سیستم با کارایی بیش‌تری صورت گیرد. از آنجایی که سیستم‌های تیغه‌ای در رک مورد استفاده قرار می‌گیرند، چگالی بسیار بالاتری خواهند داشت که این امر تولید گرمای بیش‌تری را موجب خواهد شد که این امر، موجب افزایش نیاز به خنک‌سازی می‌گردد.

fan

هیت‌سینک سرور : این قطعه روی CPU نصب می‌شود که وظیفه خنک‌سازی پردازنده‌های سرور را برعهده دارد.

هیت سینک

منبع تغذیه سرور: از یک یا چندین منبع تغذیه، برای تأمین انرژی موردنیاز تجهیزات سرور استفاده می‌شود. این نیاز در سرورهای ضعیف هم وجود دارد که استفاده از منبع تغذیه حجیم با مصرف بالا، اتلاف حرارتی زیادی را به دنبال خواهد داشت که موجب افزایش مصرف انرژی دستگاه خواهد شد. یک منبع تغذیه مرکزی برای تمام شاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد که محل نصب آن یا داخل شاسی خواهد بود و یا اتصال آن به چندشاسی به صورت یک منبع تغذیه جداگانه انجام خواهد گرفت. در نتیجه به‌منظور ایجاد پایداری نیازی به منبع تغذیه حجیم نخواهد بود و یا این نیاز به شدت کاهش می‌یابد.

درایوها : به‌منظور حفظ اطلاعات، سیستم عامل و نیز سایر برنامه‌های کاربردی استفاده از درایوها در کامپیوترهای عادی، رایج است و گاهی حتی نیازی به نگهداری اطلاعات به صورت داخلی نیست. اتصال شیوه‌های ارتباطی مانند iSCSI، SATA SAS و FireWire به خارج از سرور به سهولت انجام می‌شود و به شاسی در سرورها وصل می‌شوند. این بدان معناست که در این حالت سرورهایی با حجم کمتر و سرعت بیش‌تر خواهیم داشت. اما در سرورهای تیغه‌ای از آنجایی که سیستم‌های تیغه‌ای توسط شبکه SAN قابلیت بوت شدن دارند، در نتیجه امکان استفاده از سرور بدون درایوها فراهم می‌گردد که همین امر ، کاهش فضای لازم و نیز بالارفتن سرعت را به دنبال خواهد داشت.

hdd server

کارت گرافیک: چنانچه از سرور برای کارهای گرافیکی استفاده می‌کنید نیاز به افزودن کارت‌های گرافیک پرقدرت خواهید داشت.

رید‌کنترلر (Raid Controller): به‌منظور یکپارچه‌سازی چند درایو در سرور مورد استفاده قرار می‌گیرد، و استفاده از آن، افزایش کارایی یا امنیت اطلاعات و یا ترکیب هر دو را به دنبال خواهد داشت. قرارگیری ریدکنترلر با شکل و آرایش مختلفی در سرور انجام می‌شود.

کیج‌سرور: نقش نگهدارنده درایوها را ایفا می‌کند که در ابعاد مختلف روی سرور قرار می‌گیرند.

Backpalne: پلین‌بردی است که از آن در شاسی‌های با قابلیت جایگزین کردن و یا افزودن هارد بدون اینکه سرور متوقف شود (hot-plug/ hot-swap)، استفاده می‌شود. این پلین‌برد در قسمت پشتی هاردسرور قرار می‌گیرد.

DVD Driver: به منظور نصب درایورهای قطعات مختلف سرور کاربرد دارد و در واقع یک آپشن (گزینه) برای سرور محسوب می‌گردد.

 

 

ازآنجایی که استقاده از قطعات تقلبی، خرابی‌های پی‌در‌پی در سرور ایجاد کند و اطلاعات را از بین ببرد، لزوم مشورت با کارشناسان و مشاوران در قسمت فروش سرور بیش از پیش احساس می‌شود.

با توجه به آنچه گفته شد و نیز هزینه‌ای که بابت سرور پرداخت می‌کنید، ضمانت در خرید سرور ، بسیار حائز اهمیت است. در زمان خرید سرور به مدت ضمانت، شرایط و نیز محل ارائه آن توجه کنید. شرکت آداک فن آوری مانیا با بهره‌مندی از متخصصان و مشاوران آموزش‌دیده و مجرب در بخش فروش و پشتیبانی، شما را در انتخاب سرور مناسب با ارائه ضمانت معتبر، یاری می‌رسانند. با ما در تماس باشید.


به اشتراک بگذارید :
کلمات کلیدی
  • آدرس دفتر مرکزی: تهران، بلوار نلسون ماندلا (آفریقا)، خ فرزان شرقی، پ 33

  • تلفن ویژه: 43672 (9821+) 88193969 (9821+)
  • ایمیل: info@mania-co.com